Francuski glumac ponovo na sudu zbog optužbi za silovanje

Poznati francuski glumac Žerar Depardje (76) ponovo će biti na sudu zbog optužbi za silovanje.

04 Septembar, 2025
Blog Image

Kako prenosi „Figaro“, nakon što je u maju ove godine Žerar Depardje osuđen na godinu i po dana uslovne zatvorske kazne zbog seksualnih napada na dve žene tokom snimanja filma ”Zelene žaluzine” istražni sudija je naložio pokretanje novog suđenja u Pariskom krivičnom sudu. Ovaj put je optužen da je silovao i seksualno napastvovao Šarlot Anu koja je podnela optužbu 2018. godine iako je Depardje rekao da je s glumicom bio u vezi i da je za intimni odnos imao njen pristanak.  

Podsetimo, Žerar Depardje osuđen je na uslovnu kaznu u trajanju od 18 meseci i proglašen krivim za seksualno zlostavljanje dve žene 2021. godine na filmskom setu. Glumac je, kako se navodi, osuđen zato što je nepristojno dodirivao 54-godišnju scenografiju i 34-godišnju pomoćnicu reditelja tokom snimanja filma "Les Volets Verts" u Parizu. Iako je Depardje negirao krivicu a njegov advokat tražio da optužbe budu odbačene, sudija Tieri Donard je istakao da su argumenti odbrane neubedljivi. Pre dve godine francuski predsednik Emanuel Makron stao je javno u odbranu filmske zvezde  i usprotivio se  "lovu" koji se na njega vodi distancirajući se od zahteva vlasti da se glumcu zbog optužbi za seksizam i seksualni napad oduzme najveće francusko odlikovanje - medalja Legije časti.

Filmsku slavu Žerar Depardje stekao je ostvarenjem „Les Valseuses“ 1973. godine a imao je oko 170 uloga. Za rolu Sirana de Beržeraka u filmu „Sirano“ ovenčan je nagradom na Kanskom festivalu 1990. godine i nominovan za Oskara. Dodatno priznanje van francuskog govornog područja donela mu je komedija „Zelena karta“ na engleskom jeziku snimljena iste godine sa Endi Mekdauel. 

Uz blistavu karijeru, poslednjih godina je uglavnom u centru pažnje javnosti zbog oštrih optužbi za seksualno zlostavljanje kao i kritika koje je iznosio na račun francuskih vlasti.  Na osnovu dekreta koji je potpisao predsednik Rusije Vladimir Putin, Depardje je 2013. godine dobio rusko državljanstvo.