Predsednik Vučić: Tražili sankcije protiv Srbije - veliki nedostatak moralnog kredibiliteta opozicije

Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je danas da su predstavnici opozicije u Strazburu tražili uvođenje  sankcije za svoju zemlju i svoj narod i istakao da to pokazuje veliki nedostatak njihovog moralnog kredibiliteta.

10 Septembar, 2025
Blog Image

Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da je poznati glumac i majstor borilačkih veština Džeki Čen, koji će biti brend ambasador specijalizovane izložbe Ekspo 2027 u Beogradu, sa kojim se danas sastao lepo govorio o Srbiji i istakao da je to čovek ogromnog entuzijazma.

"Mi smo znali, dogovarali se, ali nismo mogli da govorimo ranije da je Džeki Čen jedan od promotera, reč je o velikoj zvezdi. I sad za ljude koji nisu imali tu priliku da ga upoznaju kao što ja i jesam, jer Džeki Čen je neverovatno energičan čovek, ogromnog entuzijazma. Čudesno je da u tim godinama ima toliko snage, tako da je lepo govorio o Srbiji", rekao je Vučić za Prvu.

On je kazao da je Čen u Jugoslaviji snimao nešto pre 40 godina i da se tada teško povredio, baš na teritoriji bivše Jugoslavije. 

"Srećom nije ovde, ali danas mi je drago da može da vidi Beograd i Srbiju i da može da pomogne. I baš sam srećan što sam imao prilike da ga vidim. Juče sa Lolitom Dovidović i Ronom Šeldonom, danas sa Džeki Čenom, a vidim da je i Stiven Sigal stigao u Beograd. Imamo još gostiju na spisku. Sigal je stigao u Beogradu, ali nema veze sa ovim", rekao je Vučić.

Tražili sankcije protiv Srbije - veliki nedostatak moralnog kredibiliteta opozicije

Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je danas da su predstavnici opozicije u Strazburu tražili uvođenje  sankcije za svoju zemlju i svoj narod i istakao da to pokazuje veliki nedostatak njihovog moralnog kredibiliteta.

 "Mislim da to govori o, pre svega, velikom nedostatku moralnog kredibiliteta. Pitali su me danas mnogi ljudi i prijatelji, pa šta si očekivao. Jer sam ih ja onako pitao ceo dan, zauzet sad kad sam završio te sastanke, kažem, je li moguće da su oni ovo stvarno radili? Je li moguće da su oni stvarno tražili sankcije protiv sopstvenog naroda, protiv nosilaca vlasti? Oni kažu, nije to narod. Jeste, to je narod", rekao je Vučić za Prvu.

 Istakao je da kada tražite sankcije protiv nosilaca vlasti tražite protiv sopstvene države i sopstvenog naroda. 

"Oni su tražili i protiv policajaca i njihove dece. Zašto? Zato što su trpeli napade svakog dana na ulici. Bukvalno trpeli brutalne napade, kada su oni motkama od četiri metra tukli policajce i onda rekli kako su policajci u stvari gazili sve pred sobom, uništavali, rušili sve pred sobom i tako dalje. To je nedostatak moralnog kredibiliteta jer ja sam bio siguran da tako i toliko daleko ne mogu da idu", naglasio je Vučić.

Dodao je da nikada kao političar nije tražio uvođenje sankcija protiv bilo koga iz naše zemlje.

Minimalna zarada od 1. januara ide na 550 evra

Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je danas da će od 1. oktobra minimalna zarada u Srbiji biti povećana na 500 evra, a od 1. januara 2026. na 550 evra.

"Time smanjujemo siromaštvo. Time pomažemo onom nižem sloju srednje klase ili onom siromašnijem sloju kojih je sve manje, ali ih i dalje ima. Time pokazujemo brigu prema običnim ljudima. To je za nas najvažniji zadatak. I zato ćemo to da nastavimo da radimo i u budućnosti", rekao je Vučić.

Predsednik je rekao da bi trebalo uskoro da otputuje u Japan gde će posetiti paviljon Srbije na Ekspu u Osaki, ali da će to zavisiti pre svega od situacije u našoj zemlji.

 "Trebalo bi, ukoliko odem, da imam susret sa premijerom Japana, da posetimo našu prezentaciju u paviljonu Srbije na Ekspo u Japanu. Do sada je to posetilo 800.000 ljudi, od 20 miliona ljudi ukupno koji su posetil Ekspo", rekao je Vučić i istakao da to govori o ogromnoj popularnosti našeg paviljona koji je jedana od najposećenijih.

Kazao je da bi trebalo da se vidi i sa japanskim biznismenima i predstavnicima njihove privredne komore.

"Moguće je da ću biti primljen od strane cara. Ljudi, danas je Izrael napao Katar. Da vas je neko jutros pitao da li je to moguće vi biste rekli da nije. Ne znate šta će biti, tako da ne planiramo previše", rekao je Vučić.

Poručio je da je za njega najvažnije da mi zajednički guramo zemlju napred.

"Da našu zemlju čuvamo, da čuvamo mir, da čuvamo stabilnost, a ova nervoza koju pokazuje kompletan blokaderski pokret sa DOS-ovskim  političarima je samo rezultat neuspeha, rezultat frustracija, što im je jasno da je propao pokušaj rušenja vlasti na ulici ili obojene revolucije, a naše je samo da pružamo ruku, da nudimo dijalog, da nudimo debate. Pričali su, nema nas dovoljno, nema nas u debatama. Kada sam im ponudio debatu, ođednom u debatu neće", istakao je Vučić.

Dobijena dozvola za Nacionalni stadion, idemo punim tempom u izgradnju

Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je danas da je dobijena građevinska dozvola za Nacionalni stadion u Surčinu i da se ide punim tempom u izgradnju.

"Konačno je dobijena i građevinska dozvola za Nacionalni stadion, dobijena je i za (beogradski kreativno-inovativni centar) Ložionicu, što znači da sad idemo punim tempom u izgradnju Nacionalnog stadiona", rekao je Vučić za Prvu.

Istakao je da je cilj da se Nacionalni stadion završi do decembra sledeće godine.

Suočićemo se sa problemima po pitanju KiM i vojnih saveza u regionu

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će se Srbija suočiti sa velikim problemima u naredom periodu po pitanju Kosova i Metohije i po pitanju staranja vojnih saveza u regionu kao i sa sveopštom hajkom koja je usmerena portiv Srbije.

"Što se tiče većih problema, mi ćemo se suočiti sa mnogo većim problemima, a to je i pitanje Kosova i Metohije i vojnih saveza koji se stvaraju u regionu. Dakle, posle Tirane-Prištine-Zagreba vojnog saveza, stvorena je dodatna vojna alijansa Zagreb-Ljubljana. I sasvim izvesno je da to nije stvarano zbog vojno-neutralne Austrije, već zbog, naravno, Srbije. I oni nedvosmisleno očekuju ulazak Bugarske, to hrvatski ministar odbrane već u više navrata ponavlja", rekao je Vučić za TV  Prva. 

Vučić je dodao da na svako pitanje iz Srbije, bilo kome u Evropi zašto se to radi ne dobija odgovor.

"Mi odgovor ne možemo da dobijemo. Prosto, to je veoma normalno, iako Kosovo nije država, i ne samo da za nas nije država, već nije država ni za četiri zemlje NATO-a, ni za pet zemalja Evropske unije, baš nekog briga da u tome govori", rekao je on.

Vučič je istakao da se i sa Republikom Srpkom komplikuje situacija i da kako god da se okrene neće biti nimalo jednostavna. 

 "I onda je to sav teret na Beogradu, na našoj zemlji, a imamo ove iznutra koji gledaju da svojoj zemlji u nelakom trenutku otežaju što je moguće više", rekao je on. 

Govoreći o tome da se na utakmici između Crne Gore i Hrvatske uzvikivalo "Ubij Srbina" i da se sve češće takve reči čuju iz Hrvatske, rekao je da je očigledno u toku sveopšta, nepogrešiva hajka na Srbiju. 

"Imate 'Ubij Srbina', pa kad imate Tompsonove koncerte, u kojima ponavljate, kao da u Nemačkoj neko ponavlja 'Zi hajl',  oni ponavljaju 'Za dom spremni', i to postane uobičajeni pozdrav, i kada to sve imate, onda postoji još jedna stvar, a to je da odatle do 'ubij Srbina' je granica nikakva", rekao je on.

Dodao je da to niko nije osudio ni na terenu ni na tribinama, a još veći je problem da je tako nešto dozvoljeno u demokratskoj Evropi.

"Zamislite da se ovde govorilo ubij ovoga i ubij onoga koliko bi svi u Evropi odavno reagovali", rekao je Vučić.

    Dodao je da je predsednik Crne Gore Jakov Milatović odlučio da ne napusti stadion i da to za njega nije problem, ali je problem što kasnije ništa nije rekao.

    "Odlučio je predsednik Crne Gore da ne napusti stadion i nije mi problem što je to odlučio, njegov izbor, vode računa o svojoj zemlji, ali je problem u tome što  nije ništa rekao posle toga. Međutim, mnogo veći problem od njegovog ponašanja i od svega toga je ono što su radili njihovi zvanični mediji, slučajno u vlasništvu Dragana Šolaka u Crnoj Gori i 'Vjesti' koji su opravdavali to sve govoreći -  'jeste, bilo je toga, ali nemojte na osnovu ubijanja Srba da tumačite da je bilo loše, nepristojno i neprimereno navijanje'. Pa to je skandalozno", ukazao je Vučić.

    Dodao je da je time prećeno trećini stanovništva  Crne Gore,  jer trećina stanovnika Crne Gore su zvanično Srbi.

    "Mnogo veći broj njih, 47 odsto govori srpskim jezikom, ali ako vam to nije bio dovoljan poziv da kažete pa ljudi, nemojte to da radite, onda ne znam šta bi to trebalo da se dogodi. Tako da, očigledno je u toku jedna sveopšta hajka i nemojte da smetnete s uma, da svi ti o čijem smo sada ujedinjavanju u borbi protiv Srbije govorili, zajedničkom obračunu protiv Srbije, jer im ne odgovara snažna Srbija, jer im ne odgovara uspešna Srbija", rekao je on i dodao da mediji  od Zagreba, Sarajeva, Podgorice, Prištine nepogrešivo vode hajku protiv Srbije. 

    Istakao je da će se Srbija tome suprostaviti i da je jaka zemlja. 

    "Misle da će da slome duh srpskog naroda, ali sam shvatio i video da i srpski narod u Crnoj Gori dobro ovo sve razumeo. Istovremeno vidim da i ljudi u Srbiji ovo sve bolje razumeju. Tako da srećan sam što imamo ozbiljan, odgovoran i državotvoran narod", rekao je on.

Ulažemo u vojsku da bi svakoga odvratili, na paradi 10 000 vojnika

 Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je za Srbiju očuvanje mira od presudnog značaja i da se zbog toga ulaže u vojsku kako bi se svako odvratio od napada najavljujući da će na predstojećoj vojnoj paradi, 20. septembra u Beogradu, učestvovati 10 000 vojnika, a građani videti armiju kakvu nisu mogli da zamisle.

    "Za nas je očuvanje mira od presudnog značaja. I ulažemo u vojsku, ma kako to paradoksalno i kontradiktorno zvučalo, da bismo sačuvali mir, da bismo odvratili svakoga od napada na Srbiju. Da bi oni koji prave vojne saveze neprincipijelne i protiv Srbije, da bi im bilo jasno da tu nemaju šta da traže. Samo da sačuvamo mir, jer mi u miru idemo napred. Da čuvamo stabilnost, mir, sigurnost, da razmišljamo o budućnosti naše dece, da gradimo našu zemlju", rekao je Vučić za televiziju Prva.

    Istakao je da je vojska ozbiljno napredovala i da je uloženo mnogo novca i da će građani na predstojećoj Vojnoj paradi u Beogradu videti armiju za koju je, kako kaže, gotovo siguran da je nisu ni zamišljali.

    "Toliku snagu armije, toliko drugačiju u odnosu na sve ono što smo znali iz nekog prethodnog perioda. Deset hiljada vojnika će učestvovati, neki će biti na logističkim poslovima, neki na ovim poslovima i na onim, ali deset hiljada ukupno. Dakle, to ni mnogo veće armije u svetu ne mogu da izvedu na takav način", naveo je Vučić.

    Dodao je da će građani moći tada da vide i ne samo modernu opremu, već i sve ono čime Srbija danas raspolaže.

    "Srbija ima veoma slojevitu protivazduhoplovnu odbranu i ona će biti još jača. Nabavljamo i dodatne, neke nove sisteme. Ona će biti jedna od najjačih u Evropi. I neke druge sisteme nabavljamo koji su veoma dobri i koji mogu da nam pomognu čak i u odbrani od krstarećih raketa, balističkih raketa, što nikada nismo mogli ni da sanjamo", rekao je Vučić.

    Naglasio je da će za dve godine naša zemlja biti sposobna da u velikoj meri obara i neprijateljske balističke rakete i da strahovito snažno odgovorimo ukoliko budemo napadnuti po dubini neprijateljske teritorije.

    "Mi se pripremamo za to kao da će 100 godina biti mir, baš kao što je neko mnogo godina ranije to izgovorio. Ali uvek moramo da budemo pripremljeni kao da će neko sutra da nas napadne i da pružimo mnogo, mnogo snažan odgovor", istakao je Vučić.

    Kako je dodao, našeg generala Tiosava Jankovića, koji učestvovao u obaranju dva NATO aviona tokom bombardovanja 1999. godine pitao je da smo ovo imali ili da nas neko napadne, koliko bi štetu protivnik imao:

    "On mi je rekao još jednu sitnicu da nabavimo i kaže 'Verujte mi, predseniče, neće nas niko napasti, zato što je to tolika sila onda da nikome se ne isplati da ima tolike gubitke da bi udario na tako malu zemlju", naveo je Vučić.

Dobro da su izbegnuti sukobi tokom šetnji protiv blokada,moramo da razgovaramo

Predsednik Aleksandar Vučić rekao je danas komentarišući skupove koje građani organizuju protiv blokada, da mu je drago što nigde u Srbiji nije došlo do sukoba sa onima koji drugačije misle i istakao da se i sa njima mora razgovarati i da se moraju rešavati problemi kako bi se sačuvala zemlja.

    Vučić je za TV Prva, odgovarajući na pitanje da prokomentariše promenu ruta šetnji protiv blokada i kakvu poruku ima da pošelje učesnicima tih skupova, rekao da ljudi, koji žele da sačuvaju svoju zemlju moraju da pokažu "zdrav razum" i strpljenje, budući da su onima koji se sa njima ne slažu i organizuju blokade "isprani mozgovi".

    "Ja sam video da su se neki naljutili na mene u Šapcu, govorim o ljudima koji podržavaju i mene kao predsednika i predsednika svoje stranke, gospodina Vučevića i sve druge. Naljutili su se na mene zbog toga što je njih bilo 4.000 učesnika, a njih oko 300, koji blokiraju, stalo je na nekom mestu gde je trebalo oni da prođu. Ja sam zamolio ove 4.000 da skrenu, da se ne bi sukobljavali, da ne bi došlo do tuče, da ne bi došlo do krvoprolića, iako je jasno kakav bi ishod bio. Mi ne smemo da se obračunavamo sa našim sestrama, sa našom braćama i sa našim ljudima, ako oni nemaju dovoljno pameti, ne mislim inteligencije, ako nemaju dovoljno razuma, ako su mozgovi isprani ljudima zbog brutalne propagande koja postoji sa pojedinih medijskim platformama, onda mi moramo da pokažemo razum", rekao je Vučić.

    Istakao je da učsenici skupova protv blokada moraju da pokažu da su protiv nasilja i da pametniji popušta.

    "Mi moramo da im pružamo ruku stalno, da ih pozivamo na dijalog. Vidite, oni nisu hteli dijalog sa nama, ali su zato hteli dijalog sa onima koji mrze Srbiju i od njih traže da uvedu sankcije protiv Srbije. Samo razmislite o tome, a mi im sve vreme pružamo ruku i nudimo dijalog. Ja mislim da je to ogromna razlika između nas", naveo je Vučić.

    Istakao je da su građani tokom šetnji protiv blokada u nedelju i u Šapcu i u Čačku izbegavali sukobe po svaku cenu, iako ih je bilo neuporedivo više nego onih koji se tim šetnjama protive.

    Vučić je dodao da one koji blokiraju inspirišu svi događaji u svetu, gde vide da se dešavaju sukobi i nemiri - "kao žaba kad vidi da se konj potkiva pa bi onda potkovicu sebi da stavlja".

    Poručio je da se takvi scenariji neće desiti u Srbiji.

    "Videli su danas Nepal i nemire u Katmanduu, gore zgrade, pa su valjda, srećni što je žena bivšeg premijera ubijena. Zamislite te junačke demonstrante koji su jednu ženu uspeli da ubiju u njenoj kući dok je verovatno prala posuđe ili ne znam šta uradila. 'E hoćemo mi to isto ovde. Evo sad će to da se desi', pa se valjda tako hrabre. Kao mala deca. Nema ništa od toga. I odavno je trebalo da im bude jasno da nema ništa od toga", rekao je Vučić.

    Međutim, ukazuje i da je jako teško razgovarati sa nekim kada mu je  zapušen dotok svega zdravog i razumnog u mozak i kada sluša i služi samo nečijim privatnim kriminalnim interesima.

    "Kao što su privatni kriminalni interesi Dragana Šolaka. I onda šta ćete? Oni vide i sebi daju ulogu kakva ne postoji. Velikih revolucionara, oslobodilaca. Ne znaju ni za koga, ni u čije ime, ni za čiji račun. E tu mi stupamo na scenu. Moramo da sačuvamo svoju zemlju. Ne smemo da pokazujemo bes i mržnju prema tim ljudima. Mi sutra moramo sa njima da popijemo i kafu, da popijemo i čaj i rakiju, i šta god hoćete. Dakle, moramo da sedimo sa njima i moramo da rešavamo probleme", naglasio je predsednik.

    On je rekao da predstavnici opozicije traže sankcije za svoju zemlju i da se ne može dopreti do njihovih mozgova. 

    "Oni ne mogu da razumeju šta je to što su uradili. Nivo morala kod takvih političara je na najnižem nivou, a o ispravnoj svesti da o tome i ne govorim", zaključio je Vučić.