Gojković obišla rekonstruisanu fiskulturnu salu u Gimnaziji i Muzej "Ilijanum" u Šidu

Predsednica Pokrajinske vlade Maja Gojković boravila je danas u Šidu, gde je zajedno sa predsednikom Opštine Zoranom Semenovićem obišla rekonstruisanu fiskulturnu salu Gimnazije "Sava Šumanović", kao i Muzej naivne umetnosti "Ilijanum" posvećen srpskom slikaru Iliji Bosilju.

19 Septembar, 2025
Blog Image

Fiskulturna sala, koja je bila u veoma lošem stanju i godinama nije imala odgovarajuće uslove za nastavu fizičkog vaspitanja, rekonstruisana je zajedničkim sredstvima Pokrajinske vlade i Opštine Šid, saopštila je Pokrajinska vlada.

    "Zadovoljstvo je posetiti opštinu gde su završeni projekti koje je pomogla Pokrajinska vlada. Sala za fizičko vaspitanje danas izgleda moderno i lepo, i omogućava gimnazijalcima najkvalitetnije uslove za bavljenje sportom", rekla je  Gojković.

    Ona je dodala da je dobro što se u sali održava školica za mališane i ukazala da je to veoma važno kako bi se deca od najmlađeg uzrasta bavila sportom.

    Gojković je obišla i Muzej naivne umetnosti "Ilijanum" posvećen svetski značajnom umetniku Iliji Bosilju, koji je rođen 1895. godine u Šidu i koji je opštini ostavio 280 svojih dela.

    "Impresionirana sam onim što sam videla u Muzeju. Obnovu objekta smo započeli u vreme kada sam bila ministar kulture, a sada u njemu vidimo svetski priznata dela tvorca naivne i marginalne umetnosti. Ovo je takođe velika priprema Opštine Šid za Ekspo 2027, gde će koristi od održavanja ove značajne sajamske manifestacije u Beogradu svakako imati i opštine u blizini, dobro povezane sa prestonicom, a jedna od njih je i Šid", istakla je Gojković.

    Ona je navela da je na desetine slika ovog umetnika sada predstavljeno javnosti na najsavremeniji način i najavila i mogućnost proširenja prostora, ističući da to ovakva umetnost i jedinstvenost, koja, kako je navela, ne postoji nigde u svetu, zaslužuje.

    Predsednik Opštine Šid Zoran Semenović zahvalio je u ime građana na podršci Pokrajinske vlade i istakao da se ova opština priprema za projekat Ekspo 2027, kako bi što više posetilaca te manifestacije došlo u Šid.

    Događaju je prisustvovala i pokrajinska sekretarka za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama Aleksandra Ćirić Bošković, navedeno je u saopštenju.