U menzi kompanije "Meta" u Minhenu uveden je robot-kuvar koji, uz pomoć veštačke inteligencije, priprema obroke za zaposlene, saopštila je kompanija "Circus SE", proizvođač uređaja.
Modul pod nazivom CA-1 kombinuje robotske ruke i indukcione ploče za kuvanje, piše "Bild".
Mašina iz rashladnih komora preuzima sastojke, zagreva ih i servira obrok u roku od tri do četiri minuta, a zatim automatski pere posuđe. Ponuda uključuje jela poput paste, sočiva i salate, a obroci se preuzimaju pomoću QR koda.Cena obroka je između pet i šest evra po porciji.
Prema rečima osnivača kompanije "Circus", Nikolasa Bulvinkela, mašina može da pripremi do 100 obroka na sat i da smanji troškove osoblja za 95 odsto.
Automat se puni svežim, prethodno kuvanim sastojcima i održava jednom dnevno. Uređaj košta oko 250.000 evra, dok mesečna licenca iznosi najmanje 10.000 evra, u zavisnosti od menija.
Nakon kompanije „Meta“, interesovanje su pokazale i drugi uključujući korporacije "Rewe", "Hem", "Strabag" i "Mercedes".
Izvor: Tanjug