Raspisan konkurs za spomenik stradalima na Železničkoj stanici

Na osnovu inicijative gradonačelnika Novog Sada Žarka Mićina , raspisan je konkurs za idejno rešenjen spomenika stradalima na Železničkoj stanici , 1. novembra 2024.godine. Spomenik će, kakao je istakao gradonačelnik Mićin, predstavljati trajan materijalni trag u kulturi sećanja na živote koje smo izgubili i tragediju koja nas je zadesila. To je moja, dužnost i obaveza , to je obaveza Novog Sada, poručio je Mićin.

10 Novembar, 2025
Blog Image

Na inicijativu i lično zalaganje  gradonačelnika Novog Sada Žarka Mićina,  Odbor za sprovođenje Odluke o podizanju spomenika stradalima na  Železničkoj stanici , 1. novembra 2024.godine. , raspisao je javni konkurs za izradu dizajna idejnog rešenja spomenika. Obaveštenje o raspisivanju konkursa objavljeno je na Portalu javnih nabavki i na sajtu Gradske uprave za građevinsko zemnljište i investicije  Grada Novog Sada. Konkurs obuhvata izradu studije idejnog rešenja  trodimenzionalnog , odnosno, prostornog vajarsko- arhitektonskog spomenika. Konkursni rad mora biti izrađen u  skladu sa programskim zadatkom  i ostalim prilozima koji čine sastavni deo konkursne dokumentacije. Na konkurs se , anonimno, pod šifrom, mogu prijaviti  fizička i pravna lica  , kao i autorski timovi. Sva komunikacij tokom konkursa obavlja se  isključivo pod navedeno šifrom, bez okrivanja identitea autora  do okončanja postupka ocenjivanja.

Cilj konkursa je da se, u skladu sa konkursnim zadatkom, programskim zahtevima, i određenom lokacijom , na dostojanstven i  umetnički autentičan način, obeleži tragični  događaj  u kome su stradali građani prilikom pada nadstrešnice na Železničkoj stanici, te da se izabere  najbolje idejno vajarsko- arhitektonsko rešenje koje će trajno čuvati sećanje na nastradale . Izabrano idejno rešenje  predstavljaće osnovu  za dalju razradu i realizaciju spomenika, u skladu sa zakonskom regulativom Republike Srbije.

Odluku o izboru  najboljeg idejnog rešenja doneće žiri u roku od 30 dana po isteku roka za podnošenje prijava.  Žiri radi u sastavu: Maja Čeremidžić Šainović , profesor srpskog jezika , koja je i predsednica žirija, zatim Radovan Jokić  akademski slikar, zamenik predsenika žirija, Saša Janjić i Marko Stojanović, istoričari umetnosti, kao i  Vera Golubović, diplomirani inženjer arhitekture.

Rok za dostavljanje  konkursnih radova je iznosi 90 dana od dana objavljivanja konkursa. Odluka o rezulatatima konkursa biće objavljena na  Portalu javnih nabavki i na sajtu Gradske uprave za građevinsko zemljište  i investicije Grada Novog Sada.

Odbor za sprovođenje Odluke o podizanju spomenika imenovan je na sednici  Skupštine grada 31. jula , kada je  i usvojena  inicijativa gradonačelnika Novog Sada  Žarka Mićina, za podizanje spomenika tragično stradalima  u padu nadstrešnice.  Spomenik će predstavljati trajan materijalni trag u kulturi sećanja na živote koje smo izgubili, i tragediju koja nas je zadesila. Spomenik kao osnovne elemente mora imati napisana imena žrtava i povređenih, kao i informacije o tragičnom događaju. Zadatak Odbora biće da raspiše konkurs za idejno rešenje, i odabere najadekvatnije rešenje. Kada sam odlučio da uputim ovu Inicijativu, bio sam svestan da nikakav spomenik ne može da vrati izgubljene živote. Ne može da ublaži tugu porodica tragično stradalih. Ali, kao gradonačelnik, ali pre svega kao čovek, imao sam i imam