Umesto prakse na mašinama starim pola veka, u zgradi staroj više od jednog veka, učenici Tehničke škole "Ivan Sarić" u Subotici u narednoj školskoj godini na raspolaganju će imati, u cilju obrazovanja za potrebe privrede, najsavremenije uslove. Do tada bi trebalo da bude završena izgradnja Trening-centra za dualno obrazovanje u ovoj školi, u koji Vlada Srbije ulaže pet miliona evra.
Foto: Grad Subotica
Polaganjem kamena temeljca i vremenske kapsule zvanično su počeli radovi na izgradnji Trening-centra za dualno obrazovanje u Tehničkoj školi "Ivan Sarić". Pod njegovim svodovima naći će se radionice, laboratorije i kabineti za mehatroniku, robotiku, bravarsko-zavarivačku i CNC tehnologiju, elektrotehničku, saobraćajnu i automobilsku struku.
"Ovaj trening-centar će biti mesto gde će se spajati teorija i praksa, gde će naši učenici imati priliku da steknu znanja i veštine neophodne za uspeh u savremenom svetu. Sa najsavremenijom tehnologijom i opremom, ovaj centar će omogućiti našim učenicima da se pripreme za izazove koji ih očekuju u budućnosti", ocenio je direktor škole Željko Rajčić.
U izgradnju i opremanje centra površine 3.600 kvadrata Vlada Srbije uložiće pet miliona evra, od čega je 75 miliona dinara samo u opremi. Novi trening centar biće jedan od najvećih u zemlji.
"Srbija je kroz ovakve modele transformacije i unapređenja obrazovanja davno postala lider među zemljama zapadnog Balkana. Neka se Srbija drugačije čita na mapi sveta kada jednog dana vi budete rukovodili i držali čvrsto kormilo ove zemlje u rukama, upravo pomoću znanja i obrazovanja", poručila je direktorka Kancelarije za dualno obrazovanje Gabrijela Grujić.
Ovo je nastavak velikih ulaganja u ovu školu, u kojoj je u protekloj deceniji uloženo više od 160 miliona dinara.
"Mi sa ovim današnjim događajem samo potvrđujemo, kao lokalna samouprava, da nam je obrazovanje jedan od glavnih stubova razvoja naše Subotice", rekao je gradonačelnik Subotice Stevan Bakić.
Planirani rok za završetak izgradnje je septembar naredne godine.