La Belgrad a fost inaugurat festiv al 19-lea Târg Internațional de mâncare și băuturi etno, o manifestare care, de aproape două decenii, reunește cei mai importanți producători de produse tradiționale din Serbia și regiune. Vizitatorii vor avea ocazia, până pe 7 decembrie, să deguste și să cumpere produse autentice preparate după rețete vechi, produse de artizanat...
Ediția de anul acesta a Târgului a reunit peste trei sute de expozanți din întreaga țară și regiune. Printre aceștia, un loc special îl ocupă asociațiile din districtul Banatul de Sud, recunoscute pentru păstrarea bogatei tradiții gastronomice și a meșteșugurilor vechi. Coordonatorul Camerei de Comerț Regională, Zoran Černoh, subliniază că participarea producătorilor din această parte a Serbiei este de o importanță deosebită pentru vizibilitatea și dezvoltarea lor ulterioară.
La standurile femeilor harnice din Banatul de Sud se regăsesc rețete tradiționale, produse lucrate manual și obiceiuri păstrate care, de generații, reprezintă un simbol al acestei zone. Oferta lor a atras marele interes al vizitatorilor.
În timpul desfășurării târgului, vizitatorii vor putea degusta: produse lactate, cosmetice naturale, miere, diferite tipuri de ceaiuri, uleiuri și diverse băuturi tradiționale.
O atenție deosebită atrage și expoziția de costume populare și obiecte de artizanat, care reflectă bogăția patrimoniului cultural al Serbiei.