La Seminarul Teologic „Sfântul Arsenie” din Sremski Karlovci a avut loc forumul internațional „Noua Epocă”, care a reunit reprezentanți ai numeroaselor forțe patriotice și conservatoare din Europa, Asia și America.
Pe parcursul celor două zile de desfășurare a forumului, participanții au analizat provocările cu care se confruntă astăzi statele și societățile din întreaga lume, precum și modalitățile de păstrare a suveranității, valorilor tradiționale și identității.