Ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović obišla je danas u Rumi saniranu lokaciju nekadašnje nesanitarne gradske deponije, na kojoj se decenijama nepravilno odlagao otpad, a sada je kroz projekat Ministarstva sanirana i rekultivisana.
FOTO: ekologija.gov.rs
Vujovićeva je, na lokaciji nekadašnje deponije, zajedno sa predsednikom opštine Dušanom Ljubišićem i radnicima JKP "Komunalac" iz Rume, simbolično zasejala travu, i tom prilikom rekla da je dve godine trebalo da se lokacija koja se prostire na više od osam hektara rekultiviše i sanira po svim standardima.
"To je bila gradska deponija koja je 40 godina bila najveći ekološki problem građana, pre svega onih koji žive u neposrednoj blizini. Deponija je i po nekoliko puta godišnje gorela, narušavala zdravlje ljudi i stanje životne sredine, a to smo ovim projektom uspešno rešili", rekla je Vujovićeva.
Vujovićeva je navela da je Ministarstvo zaštite životne sredine u Rumi realizovalo i projekte uklanjanja divljih deponija, zamene kotlarnica i pošumljavanja i ozelenjavanja ali je, kako je istakla, sanacija gradske deponije najveći i za građane najznačajniji projekat.
"Sanacija je urađena po evropskim standardima, a na očišćenoj lokaciji je posejana trava. Prostor će biti zelena oaza u blizini centra Rume, bezbedna za životnu sredinu i zdravlje ljudi, koji će građani moći da koriste i kao prostor za rekreaciju. Važno je istaći da ćemo na ovaj način zatvarati i druge deponije širom Srbije. U ovom trenutku se, uz podršku Ministarstva koje vodim, zatvaraju i saniraju još četiri nesanitarne deponije, dok smo u prethodnim godinama rešili osam takvih lokacija", rekla je Vujovićeva.
Ona je dodala da je preduslov da se nastavi još bržim tempom izgradnja regionalnih centara za upravljanje otpadom.
"Samo kroz projekte Ministarstva zaštite životne sredine, do 2027. godine izgradićemo sedam takvih centara, koji će doprineti da se uvede savremen sistem za upravljanje otpadom za više od 50 gradova i opština", rekla je Vujovićeva.