Više od 19.000 ljudi potpisalo je peticiju kojom se od britanskog kralja Čarlsa III traži da pomogne u rešavanju problema ilegalne deponije sa oko 25.000 tona otpada u Viganu na severozapadu Engleske, na zemljištu delimično u njegovom vlasništvu.
Otpad je odložen u oblasti Bolton Haus Roud, u blizini stambenih objekata i osnovne škole, a deo parcele je vlasništvo Vojvodstva Lankaster, privatnog imanja koje je kralj nasledio, prenosi GB News.
"25.000 tona smeća je bačeno odmah pored kuća, poput moje, i lokalne osnovne škole u Bikeršou, što pravi život pravim paklom za lokalne stanovnike poput mene", navela je Niša Rouson, meštanka tog kraja u peticiji koju je pokrenula zahtevajući da se lokacija očisti.
Prema njenim rečima, pokrenula je peticiju zato što deponija "zagorčava život" meštanima i negativno utiče na njihovo zdravlje i svakodnevicu, napominjući da joj je cilj da kralj vidi ovaj zahtev.
Vojvodstvo je saopštilo da poseduje oko 30 odsto zemljišta i da je spremno da ga ustupi lokalnim vlastima, uz poruku da je posvećeno saradnji sa opštinom Vigan i Agencijom za zaštitu životne sredine radi rešavanja problema ilegalnog odlaganja otpada. Poslanik iz okruga Mejkerfild Džoš Simons ocenio je da stanovnici s pravom izražavaju nezadovoljstvo i da bi kralj trebalo da preuzme "moralnu obavezu" u rešavanju situacije.
Izvor: Tanjug