Predsednik Srbije Aleksandar Vučić susreo se večeras nadomak Inđije sa građanima koji pešače iz Novog Sada i drugih gradova ka Beogradu kako bi prisustvovali velikom skupu "Srbija jedna porodica", koji će biti održan u subotu na platou ispred Doma Narodne skupštine. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da će izbori biti uskoro i da su rezultati, prema najnovijim istraživanjima, bolji po SNS nego što su bili ranije. "Za nas će izbori biti mnogo teški, uskoro će, biće mnogo teški, ali ja verujem u snagu svih ovih ljudi, u njihovu volju. Da vas ohrabrim, nisu loša istraživanja, valjda će biti bolja, videćemo", rekao je Vučić u Inđiji, gde se sastao sa građanima koji pešače ka Beogradu kako bi prisustvovali skupu ''Srbija jedna porodica'' 27. juna. Na pitanje novinara da li može da otkrije šta kažu nova istraživanja, Vučić je rekao da ne može.
"Ne mogu, ali dobili smo ih preksinoć. To smo radili i dobili sve. Bolje je nego što je bilo, ja nikad nisam zadovoljan. Znate, ljudi koji su zadovoljni, onda više nemaju 'tigrovo oko', onda više nemaju želju da nešto unaprede", rekao je predsednik Vučić.
Na pitanje zašto bi neko koga ne interesuje politika trebalo da dođe na skup 27. juna ispred Doma Narodne skupštine, Vučić je odgovorio:
"Zato što vas interesuje vaša zemlja. Nije pitanje političkog opredeljenja, da li vam se dopada ovaj ili onaj političar ili kako taj neko priča, da li govori ubedljivo ili ne, već znate i sami, pogledate svoje roditelje, vidite koliku su platu imali ili koliku su penziju imali", rekao je Vučić.
Naveo je da nismo imali stabilan kurs dinara suštinski od Prvog svetskog rata do sada.
"Vi ćete mi reći da je bio deda Avram. Pa to je trajalo godinu i tri meseca. Mi nismo imali stabilan kurs godinama, nikada u svojoj istoriji. Mi sada to imamo 14 godina, samo što mi sad uzimamo sve kao da je podrazumevajuće, a ništa nije podrazumevajuće. Vrlo brzo bi nam pokazali da to nije podrazumevajuće, kao što i mir i slobodu uzimamo kao podrazumevajuće", rekao je Vučić.
Ukazao je da je potrebno mnogo znanja i hrabrosti da se izbegnu sankcije, kao i da izbegnu sve moguće osude, a da se istovremeno čuva nezavisnost svoje zemlje, mogućnost slobodnog odlučivanja i sve drugo.
"Tako da, hoću da kažem, mnogo je razloga za to, ali glavni razlog je taj što mi nećemo da širimo mržnju, mi nećemo da tražimo osvetu i revanš za svo zlo koje su nam učinili. Svojom inkompetentnošću i neznanjem doveli su nas dotle da smo izgubili turiste, da smo imali nižu stopu rasta, manje povećanje nivoa plata i penzija nego što bi inače bilo i sve to je mnogo manje važno od našeg mira i danas i u budućnosti", rekao je Vučić.
Poručio je da zato hoće zemlju koja nije podeljena već zemlju u kojoj ćemo razlike da pokazujemo na izborima, a u međuvremenu da pokazujemo poštovanje.
"Od nas nećete da čujete da čekamo da 'plivaju', da skaču ovamo, da idu onamo, da ih mučimo, maltretiramo. Mi to nećemo. I kad je neko ubeđen, i kada neko zna šta misli, kada neko ima ideju i kada neko veruje u to, onda njemu ne možete ništa", istakao je Vučić.
U subotu i o novim merama, a u ponedeljak predstavljamo kompletan paket mera
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će građani na skupu u subotu na platou ispred Doma Narodne Skupštine moći da čuju nešto o novim merama, a da će u ponedeljak biti predstavljen javnosti kompletan paket mera, koji će pre svega pomoći siromašnijim građanima.
"Imaćemo narednih dana novi paket mera, dakle predlaganje programa. Čućete nešto i u subotu po tom pitanju, ali u ponedeljak će biti, sad to mogu vama zvanično da kažem, kada ćemo da saopštimo kompletan paket javnosti Srbije. Nisam hteo da miting... skup je pre svega politika i pravac kretanja kuda Srbija ide, a u ponedeljak ćemo najkonkretnije o merama", rekao je Vučić u Inđiji, gde se sastao sa građanima koji pešače ka Beogradu kako bi prisustvovali skupu ''Srbija jedna porodica'' 27. juna.
On je izrazio uverenje da će ljudi biti zadovoljni.
"I ovog puta smo gledali da napravimo, da tako ciljamo da sve što u paketu donosimo kao dobre mere, da one budu ciljane, da pomognu pre svega onim siromašnijima i onim koji pripadaju nižem srednjem sloju, više njima, a nešto manje onima koji su bogatiji. U svakom slučaju, verujem da će ljudi na kraju krajeva biti zadovoljni", dodao je Vučić.
On je istakao da će penzije i dalje rasti, ali da ne mogu da porastu opet po 11 i 10 odsto, ali da će rasti.
"Ponovo će da rastu dosta i verujem da će plate da rastu, možda čak i nešto više nego prošli put, tako da uskoro ćemo i to znati", rekao je predsednik Vučić.
Vučić je pitao građane koji su krenuli jutros iz Petrovaradina da li su jeli i gde su pravili pauze i dobio odgovor da su odmarali prvo u Sremskim Karlovcima, pa u Banstolu i onda stigli u Inđiju.
Oni su rekli da planiraju sutra da krenu oko 12 ili 13 sati dalje kako bi stigli do kraja dana pešice do Stare Pazove i tu noćili.
Vučić je pitao da li su i devojke koje su bile na čelu kolone izdržale i savetovao im da se odmore pre nego što krenu, kao i da je bolje da idu rano ujutru kako bi izbegli veliku vrućinu.
Građani koji pešače na skup u Beogradu zahvalili su građanima Inđije što su ih, kako su rekli, lepo ugostili.
U subotu o imenu liste za izbore, cilj je ujedinjena Srbija
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će u subotu na skupu ispred Doma Narodne Skupštine govoriti o tome pod kojim imenom će lista SNS izaći na izbore i pozvao sve simpatizere da pokažu razliku između pristojne Srbije i onih koji bi da izazivaju sukobe, ističući da je cilj ujedinjena Srbija.
"Ono što ćemo u subotu da govorimo to je pod kojim imenom ćemo mi na izbore, videćete kako možete sličnu reč kao mnogi drugi da upotrebite, a da ima potpuno drugačije značenje od onoga kako su je neki drugi doživljavali", kazao je Vučić u Inđiji u razgovoru sa građanima koji pešače do Beograda kako bi u subotu prisustvovali skupu na platou ispred Narodne Skupštine Srbije.
Kako je rekao, važno je da, bez obzira na provokacije na koje nailaze usput, ne reaguju na loš način.
"Mi moramo da pokažemo razliku između pristojne Srbije i onih koji bi da izazivaju sukobe. Ne može vas niko ni da napadne i ima vas i više nego dovoljno i dovoljno i snage i hrabrosti i svega, ali mi moramo da pokažemo poštovanje i za one koji su manipulisani, za one koji će iz inata i kada vide gde im se sve laži ruše, koji će iz inata da ponavljaju sopstvene laži", kazao je Vučić.
Istakao je da se mora imati poštovanje i prema onima koji će nastaviti sa lažima da su imali srčane tegobe dva, tri dana posle zvučnog topa ili osip po levoj nozi.
Kako je dodao, deo tih ljudi stvarno veruje u to, zato što je toliko snažna propaganda i takav psihološki pritisak bio da je potrebno da se tim ljudima pruži ruka.
"Potrebno je da se mi ne odnosimo prema njima sa potcenjivanjem kao što su oni prema nama. Nama mora da bude cilj ujedinjena Srbija, nama mora da bude cilj da spuštamo loptu. Znamo mi sve šta su uradili, znamo mi šta su i mnogima od vas radili i kroz šta ste sve morali da prođete i nikada to ne smemo da zaboravimo. Ali baš zato što to ne smemo da zaboravimo, moramo da pružamo ruku i moramo da napravimo tu razliku između pristojne Srbije i onih koji su želeli podele, koji su nas delili unutar porodice, unutar društva, unutar države", kazao je Vučić.
Ukazao je da oni to ne smeju da rade i da moraju da pokušaju da sve ljude ujedine.
Naveo je da će u subotu biti razvijena zastava od skoro hiljadu kilograma i dugačka više od 500 metara, kao i da se prijavilo više od 2.500 bajkera.
"Za mene je to malo neverovatna cifra, jer to nisu imali ni oni u svojoj najvećoj snazi, ni blizu nisu imali toliko", rekao je Vučić.
Naveo je da će biti napravljen spektakl i da zovu ljude koji vole da se druže, koji imaju ideju, koji veruju u nešto i koji ne mrze nikoga.
Biće i sadržaja za decu, kazao je Vučić i dodao da će biti igrališta, igraonice, predstava za decu i to pre skupa, kako ne bi mešali najmlađe u politiku.
Građani koji pešače ka Beogradu pokazuju da ne žele da dozvole da Srbija bude urušena
Predsednik je rekao i da građani koji iz cele Srbije pešače do Beograda kako bi prisustvovali skupu ''Srbija jedna porodica'' pokazuju da ne žele da dozvole da Srbija bude urušena, već žele da njihova zemlja nastavi da se razvija u dobrom pravcu.
"Ove devojke i momci, ljudi, su prihvatili to da neretko budu prokazani. I oni ne brinu zbog toga. Oni imaju nešto u šta veruju. To je ideal kako Srbija treba da izgleda: možemo bolje, ali nećemo da dozvolimo da nam Srbiju urušite, a verovali ili ne, urušili bi je neverovatnom brzinom", rekao je Vučić u Inđiji, u razgovoru sa građanima koji pešače iz Novog Sada ka Beogradu kako bi učestvovali na skupu 27. juna.
Dodao je da je verovanje u tako nešto pozitivno, u stvari koje treba da se ostvare neuporedivo teže, posebno u eri društvenih mreža.
On je izrazio zahvalnost ljudima koji pešače, jer su, kako je istakao, pokazali hrabrost, posvećenost, podršku i ljubav.
"Ja sam im prezahvalan na tome što ne odustaju i što nisu odustali ni kada je atmosfera bila najteža, kao što je to bio slučaj pre godinu i nešto dana. Danas i oni znaju da im je mnogo lakše nego što je bilo pre 15 meseci, a oni su i tada bili tu. Borba svuda, ali nema odustajanja", istakao je predsednik Vučić.
Portal u utorak 30. juna, problem je nedovoljno pokazivanje brige prema ljudima
Predsednik je dodao da će portal "Ko si bre ti?" na koji će građani moći da prijave nepravilnosti funkcionera na lokalnom, ali i republičkom nivou, početi sa radom u utorak, 30. juna.
Vučić je u Inđiji, gde je razgovarao sa građanima koji su peške krenuli u Beograd kako bi u subotu učestvovali na skupu "Srbija, jedna porodica", rekao da je odštampano 60.000 listića na kojima će građani u subotu moći da zaokruže pet tema koje smatraju kao prioritetne i dodao da bi on kao običan građanin zaokružio nedovoljno pokazivanje brige o ljudima.
Na pitanje šta bi, kada bi kao običan građanin došao na skup 27. juna, na listiću zaokružio od ponuđenih tema kao najvažnije, podsetio da ima 15 tačaka i da bi se on mučio kojih pet da zaokruži.
"Mučio bih se oko toga da izaberem pet. Namerno smo stavili da može da se zaokruži pet tema jer bi inače svako zaokružio svih 15. Hoćemo da vidimo šta je ljudima najvažnije. Nekome je najvažnije Kosovo i Metohija, nekome je najvažnija Evropska unija, nekome je najvažnije zdravstvo, nekome je najvažnije obrazovanje, nekome je najvažnija briga o ljudima. Baš smo zato hteli da vidimo šta je to što ljudi doživljavaju kao najvažnije", kazao je Vučić.
Dodao je i da sa druge ostavljeno da svako može da napiše šta on lično misli, a što ne piše tu na papiru ili kakav je problem sa kojim se suočava i kako može država da pomogne.
Kako je dodao, odštampano je 60.000 glasačkih listića jer, kako je naveo, koliko god ljudi da bude, neće moći svi da dođu do tih glasačkih kutija.
"Pretpostavljam da će biti nešto više ljudi, ali pitanje je zbog vremenskih uslova. U svakom slučaju, to će za nas biti jedan lakmus papir da vidimo šta je to što ljudi stvarno žele, jer mi želimo njih da čujemo, želimo da čujemo ljude", kazao je Vučić.
Istakao je da je problem to što se ne pokazuje dovoljno brige o ljudima.
"Moj je problem šokiranost ljudi koji nisu verovali da ću smeti da izađem među radnike. Vi vidite, oni meni zvižde i dok mi zvižde, ja idem pravo prema njima. Ja nemam problem sa tim jer sam video da je reč o ljudima koji nisu došli s kamenicama i motkama, koji nisu političari, nego pristojni ljudi koji se bore za svoju egzistenciju, koji traže nešto, neka prava za sebe. I ne možete to uvek da uradite, ali kad god mogu, tako nešto ću da napravim", rekao je Vučić.
Kako je dodao, toga nedostaje jer i te ljude i neke druge ljude uvek mora da primi neko drugi.
"Kritikovao sam i Vladu i ministre zašto niste primili sindikate prosvete, primaju ih sutra, ali nemoguće je da ih niste primili devet meseci. Kako je to moguće? Ne morate sa njima da ste saglasni. Ja sam se sa njima svađao neverovatno žestoko i mislim da sam ja bio u pravu u nečemu i oni, pa onda dođete do nekog kompromisa, do neke sredine, ali saslušate ljude, morate da pokažete brigu", naglasio je Vučić.
Vučić je dodao da ga posebno iritira korišćenje rotacija na službenim kolima funkcionera. Kako je naveo, blindirana vozila je on obezbedio državi i to bez dinara jer su mu prijatelji poslali i dali Srbiji i to ne samo na korišćenje, već i u vlasništvo.
"Od šeika Muhameda sam dobio tri plus tri automobila i sve sam dao državi", rekao je Vučić.