Mladi, 24-godišnji biciklista Dekatlona slavio je u petoj etapi voženoj danas od Lanemezana do Poa, u dužini od 158,3 kilometra.
Foto: Tanjug/AP Photo/Thibault Camus
Koj je zabeležio prvu etapnu pobedu na svom debitantskom Turu, pošto je presekao ciljnu vrpcu u sjajnom spruntu ispred Nemca Maksa Kantera (28, Astana) i veterana iz Belgije Tima Merlijea (33, Sudal Kvikstep).
„Posle nekoliko teških dana na Tur de Fransu, morali smo da čekamo do današnje etape da bismo konačno dobili prvu priliku za sprint. A pobediti iz prvog pokušaja je neverovatno. Ova pobeda mi mnogo znači“, rekao je Holanđanin posle prolaska kroz cilj.
Junak današnje etape je Francuz Baptist Vajstrofer (Loto Intermarke), koji je poveo trku od starta, i dugo vozio usamljen, sve do 14 kilometara pre cilja, prosečnom brzinom od čak 44 kilometara na čas.
Žuta majica ostala je posle pete etape u vlasništvu Norvežanina Torstejna Trejna, koji je stigao 54. u cilj, u grupi sa najvećim favoritima Tura, uz zaostatak od 14 sekundi za pobednikom.
Iza Trejna u generalnom plasmanu posle pete etape su Amerikanac Šon Kvin sa 28 sekundi zaostatka na drugoj poziciji, zatim Čeh Matijas Vacek (-3:50 minuta) i dvojica favorita za osvajanje ovogodišnjeg Tura, na četvrtoj i petoj poziciji, Slovenac Tadej Pogačar i Danac Jonas Vinegor, u istovetnom zaostatku od 7:53 minuta za vlasnikom žute majice.
U četvrtak je na programu, izuzetno teška, šesta etapa, od Poa do Gavarnije-Žerde (186,2 km) u Pirinejima, koja će biti pravi ispit za sve učesnike, a šansa za specijaliste za vožnju po planinskim usponima.