Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras u Briselu da je suviše dugo u politici da bi menjao svoja uverenja pod bilo čijim pritiskom, kao i da neće da menja politiku koju je Beograd doneo po pitanju neuvođenja sankcija Rusiji.
FOTO: Tanjug
Vučić je u Briselu, odgovarajući na pitanje novinara da li je uslov EU za otvaranje Klastera 3 uvođenje sankcija Rusiji, kazao da je za Srbiju važno da ispunjava uslove koji su postavljeni, ali da po tom pitanju neće menjati politiku.
- "Da uvedemo sankcije Rusiji, sva vrata su nam otvorena, da uvedemo sankcije Rusiji i priznamo nezavisno Kosovo, može sve, ali nismo zainteresovai, neću da menjam politiku koju smo doneli. Do sada se pokazalo da je to bila dobra politika i baš me briga ko će za šta da me kritikuje" - kazao je Vučić.
Dodaje da je dugo u politici da bi menjao svoja uverenja pod bilo čijim pritiskom.
- "I nije Srbija šaka zobi da je svako ucenjuje i da bilo ko može da je pozoba. Tako da oni neka rade svoj posao, mi svoj posao. Nisam došao nikoga ni za šta da molim, došao sam da govorim o poziciji Srbije. Hoćete, hoćete, nećete, nećete. Hvala. Mi hoćemo, da li vi hoćete, videćemo za koji dan" - naveo je on.
Kako kaže, politiku koju neće menajti vodi ne zbog svojih ličnih ili bilo čijih ličnih interesa, već zato što smatra da je to interes Srbije.
- "Do sada smo zemlju vodili na veoma dobar način. Sagledajte rezultate, a ne to da li je neko nekome simpatičan ili ne. Ovde svi znaju da je Srbija druga po redu rastuća ekonomija u Evropi i svi nam na tome čestitaju" - rekao je predsednik.
Dodaje da u Briselu svi znaju i šta Ekspo znači za Srbiju i da će zastava Ekspa, kada je bude uzeo, da u njegovom kabinetu zauzima posebno mesto. U tom smislu navodi da je zastava Srbije koju je ogrnuo na sednici Generalne skupštine UN kada se glasalo o rezoluciji o Srebrenici uokvirena i stoji kao svečana zastava u Predsedništvu na posebnom mestu da, kako kaže, za vjek i vjekova ostane upamćeno kada ih je Srbija prvi put pobedila.
- "Za rezoluciju 109 zemalja nije glasalo, u nemogućim uslovima, protiv najmoćnijih sila sveta. Tako ću i kada uzmem Ekspo zastavu da držim na najboljem mestu i onda svakog dana kad god je nešto teško ili kad god se pitate šta da uradite i kad god imate bilo koji problem samo gledate u tu zastavu i kažete sebi samo radi jače, radi snažnije, bori se više, bori se jače i guraj dalje" - naveo je Vučić.
Predsednik Vučić izjavio je da je imao otvoren i iskren, ali ne lak, razgovor sa visokom predstavnicom EU za spoljnu i bezbednosnu politiku Kajom Kalas i da očekuje njenu posetu Srbiji u februaru.
- "Imali smo brojne razgovore u Briselu, sa Kalas je razgovor bio otvoren i iskren, ne lak, ona je insistirala na većoj usaglašenosti naše spoljne politike pre svega na uvođenju sankcija Rusiji, na nastavku dijaloga i većoj spremnosti za kompromise sa Prištinom, kao i o ubrzanom rešavanju slučaja Banjska" - rekao je Vučić novinarima u Briselu.
On je rekao i da joj je u skladu sa politiom Srbije na to odgovorio.
- "Za očekivati je njenu posetu Srbiji u februaru" - dodao je Vučić.
Preneo je novinarima da je imao sastanak i sa pomoćnikom američkog državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja Džejmsom O’Brajanom i naglasio da su Amerikanci uvek prisustni i uključeni u sve razgovore.
- "Čini mi se korekratan i dobar razgovor, nadamo se i američkoj podršci za otvaranje Klastera 3, da li će to biti dovoljno, videćemo" - rekao je Vučić.
Naveo je da su razgovarali i o poslednjem incidentu koji se dogodio na kanalu Ibar - Lepenac.
- "Ja sam ponovio ono što sam rekao, dakle, ko god da je odgovoran, mi prihvatamo to i nemamo problem da nam i Amerikanci kažu kako su oni došli do rezultata u ovoj istrazi, mi ćemo te rezultate prihvatiti. Znamo da ne postoji umešanost Beograda, a taj ko je to uradio svakako nije uradio ni u kakvom interesu Beograda i Srbije, bez obzira na to koje je nacionalnosti. Ali mi sprovodimo svoju istragu i verujem da ćemo u danima i nedeljama pred nama doći do određenih rezultata" - rekao je Vučić.
Predsednik je rekao da je imao sastanak i sa generalnim direktorom Direktorata za proširenje i susedsku politiku Evropske komisije Gertom Janom Kopmanom koji je važan i koji nam je mnogo pomagao po pitanju agende rasta i celog reformskog procesa.
- "I hvala mu na borbenosti da nam konačno bude otvoren taj Klaster 3 koji bi značio preokret i na našem sveukupnom evropskom putu. I još smo analizirali neke stvari koje mi moramo kao poruke da pošaljemo da bismo se približili tom cilju" - naveo je Vučić.
Predsednik je preneo da je zatim razgovarao sa specijanim izaslanikom EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslavom Lajčakom i najavio da će on u januaru ponovno doći u Beograd, jer 31. januara završava svoju misiju.
- "Onda je za očekivati da se postavi novi predstavnik. Mislim da znam i ko će biti, ali da sačekamo da to Evropljani donesu kao odluku" - naveo je Vučić.
Kaže da je imao sastanak i sa evropskom komesarkom za proširenje Martom Kos i naglasio da je to bio srdačan, dobar i otvoren razgovor.
- "U njenom timu je i Marko Makovec, naš stari poznanik iz različitih struktura vlasti ovde u Briselu. Dobar razgovor. Očekujem uskoro posetu gospođe Kos Beogradu takođe. Imao sam sad bilateralni susret s Koštom, predsednikom Evropskog saveta - dobar, iskren i otvoren razgovor i nastavićemo sad, kako završim sa vama, imamo večeru na kojoj će biti i Kurti. I onda možete da mislite kako će to sve da izgleda, ali to je to" - rekao je Vučić.
Dodao je da će oko 21.30 završiti i da će onda otići na aerodrom i oko 22.30 poleteti za Cirih.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je večeras povodom dešavanja u Novom Sadu da ne bi dolazio u Brisel da misli da postoji neka opasnost, ali da su u pitanju nasilnici, oni koji su, kako je rekao, veoma bahati, arogantni i koji žele vlast po svaku cenu. Vučić je komentarišući to što je u Novom Sadu napadnuta novinarka Informera tokom protesta kojoj su pretili šišanjem, kao i izjavu Miroslava Aleksića iz Narodnog pokreta Srbije koji je rekao da je Vučić od Srbije napravio "ekspres lonac" u kojem sve ključa i u kojoj će tek dolaziti do kriznih situacija, rekao da je danas u nekoj od pauza pozvao novinarku da joj se izvini zbog svega što se događalo gde je "neki divljak iz Demokratske stranke udario i oteo je telefon".
- "To je valjda navika kod njih da otimaju, da kradu onako bezočno i ne samo da kradu, već i da fizički ugražavaju žene. To im je, čini mi se, glavni politički moto. Kad ne možeš ništa muškarcima, kad ne možeš ništa nikome, onda uzmi pa tuci žene i ako možeš još i neku protivpravnu imovinsku korist da dobiješ, da im otmeš neki telefon ili tako nekako" - rekao je Vučić.
Kaže da je video da su ti ljudi privedeni i da će policija i tužilaštvo da taj posao obave.
"Šta da očekujete od nasilnika", upitao je Vučić.
Povodom Aleksićeve izjave Vučić je rekao: "Što se tiče ključalnog lonca, pa njima je glava kao ključali lonac. Ne znaju više što da rade od muke. Oni pričaju o ne znam čemu, skupi se njih sto, 110, 120, ne više od toga i onda maltratiraju pola grada, pola države. Hoće da tuku, da zauzimaju. Onda su nervozni, pa se pitaju kako smo saznali da će da zauzimaju drugi i treći sprat. Oni ne mogu da dođu do drugog i trećeg sprata. Kako bih rekao, kombinacija neodgovornih, neobrazovanih ljudi koji ne razumeju šta je Srbiji potrebno, ali koji su veoma bahati, arogantni i koji žele vlast po svaku cenu" - rekao je Vučić.
Kako je dodao, ne bi dolazio u Brisel da je mislio da postoji bilo kakva opasnost.
- "Što se tiče priče o političkim protivnicima, Bog da ih poživi da budu ovakvi kakvi su danas, ali to nije baš dobro za Srbiju" - rekao je Vučić.
Naveo je da u Srbiji uvek postoji problem Kosova, problem korupcije, problem zdravstva, a da oni uspevaju da naprave jedan od najvećih problema za građene - proteste.
- "Onda vi morate da ste genijalno talentovani da sve pred sobom uništite. Ja im čestitam na tome. Stvarno, ljudi su genijalno talentovani. I sve što im padne, sve što dobiju kao priliku, što oni posmatriju kao priliku, a to im je svaka tragedija, jer to im je jedina prilika. Ne mogu oni na znanje, ne mogu ni na programe, ne mogu ni na planove. Sve su u stanju da prokockaju" - rekao je Vučić.
On je naveo da nema taj porblem i da mu ostaje kako će da prođe večera u Briselu, a onda da se spremi, za to što mu je sutra strašno važno, a to je ciriški govor.