Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić rekla je danas da poslanička grupa "Aleksandar Vučić - Srbija ne sme da stane" nudi 100 potpisa za pokretanje savetodavnog referenduma o poverenju predsedniku Republike, navodeći da je to opoziciji demokratska prilika i šansa da, kako je rekla, ispuni svoj cilj i reši probleme, odnosno da skloni Aleksandra Vučića sa tog mesta. Ona je na konferenciji za novinare rekla da se čeka 67 potpisa opozicije, ali da do 10.15 časova još nije stigao nijedan.
Pitanje na savetodavnom referendumu bi bilo - da li ste za pokretanje postupka za rezrešenje predsednika, a predsednik je sam juče već rekao, podseća Brnabić, da će istog dana podneti ostavku, ukoliko bi se na referendumu 50 odsto građana plus jedan glas od izašlih izjasnilo da nema poverenje u njega. Brnabić je objasnila da je to odgovor na istraživanje organizacije CRTA obavljeno u periodu od 20. do 28. decembra 2024. godine na "nacionalno reprezentatvino uzorku" od 1030 osoba metodom lice u lice, a koje je pokazalo da bi u ovom trenutku 52 odsto građana na referendumu uskratilo poverenje predsedniku, a 34 ukazalo. "Lopta je u našem dvoristu. Mi sad moramo da uradimo naš deo posla i time potvrdimo ili odbacimo rezultate istraživanja. Izvolite građani 100 potpisa narodnih poslanika najveće poslanicke grupe, izvolite poštovani građani potpise kojima se podržava inicijativa koja će pretpostavljam doći od poslanika opozicije, a na osnovu istraživanja koje su sami naručili i platili, ako nisu oni onda je neko drugi, izvolite da proverimo", rekla je Brnabić. Ona je navela da je CRTA vema čest gost u različitim parlamentima država članica EU, najčešće u Bundestagu gde govori o stanju stavri u Srbiji i da nema dilemu da će i ove rezultet prikazivati tamo kao kredbilne i da je zato obaveza poslanika da nešto urade povodom toga.
Brnabić:Ako opozicija ne želi savetodavni referendum,onda je cilj destabilizacija Srbije
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić izjavila je danas da ako opozicija ne podnese inicijativu za savetodavni referendum o poverenju predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, to znači da ni sami ne veruju u rezultate istraživanja CRTE i da im je cilj destabilizacija Srbije, dodatno uznemiravanje javnosti i stvaranje pritisaka i tenzija u društvu. Brnabić je na konferenciji za novinare u Skupštini Srbije rekla da opozicija na savetodavnom referendumu ima demokratsku priliku da ispuni svoj vrhunski cilj i skloni Aleksandra Vučića sa mesta predsednika Srbije. ''Ne moraju više da nam prete, ne moraju da nas jure po ulicama, ne moramo da plivamo Savom i Dunovom, kao što su nam obećavali. Ne moraju više da zloupotrebljavaju svaku tragediju koja se dogodi u našoj zemlji, da kreiraju tenzije i maltretiraju sve građane Srbije time što im sprečavaju slobodu kretanja gde i kad im se prohete'', rekla je Brnabić. Navela je da je savetodavni referendum demokratsko rešenje koje je lako i jednostavno i da, uz 100 potpisa poslanika vladajuće većine, nedostaje još 67 potpisa opozicije. Dodala je da se nada da CRTA i oni koji su naručili istraživanje nisu to uradili samo kao puki vid pritiska i još jedan način za stvaranje dodatnih tenzija i obmanu domaće i međunarodne javnosti. ''Oni će ovo koristiti na različitim konferencijama, u različitim obraćanjima i na različitim stranama sveta, da pokažu kako u Srbiji nema demokratije. Ima demokratije, ako demokratiju želite. Ali naša opozicija je već rekla da želi sve, osim demokratije, da žele da maltretiraju, da prete, da blokiraju i pozivaju na generalni štrajk kako bi Srbija stala'', rekla je Brnabić. Navela je da Srbija ima jedinstvenu opoziciju na svetu koja kaže da ih neće prevariti i da neće izbore i da u svetu ne postoji opozcija koja tako govori, već obično poziva na izbore. Brnabić je kazala da je najlakše kontrolisati savetodavni referendum i da je samo jedno pitanje - da li ste za ili protiv Vučića i dodala da je za opoziciju verovatno problem što ne veruje istraživanju ili zna da Aleksandar Vučić uživa apsolutno većinsko poverenje građana Srbije. Prema njenim rečima, opozicija jedino želi prelaznu vladu koja znači vlast bez izbora, bez legitimiteta i da se ne konsultuje sa građanima. ''Vlast da imamo, a da znamo da nas građani ne žele. Ali svejedno da budemo ministri. Do kada? Pa dok mi ne kažemo, možda od sada pa zauvek. Tako funkcioniše ta njihova prelazna vlada. Dakle sve, samo građane da ne pitamo'', rekla je predsednica parlamenta. Navela je da ostaje za istoriju da je aktuelna vlast želela da u svakom trenutku proveri volju naorda i da je skupštinska većina podržala inicijativu opozicije da se proveri da li predsednik Republike ima podršku većine, ''Ako opozicija to neće govori o tome koliko veruju tom istraživanju'', rekla je Brnabić. Na pitanje zbog čega poslanička grupa vladajuće stranke nije postupila po Ustavu koji, kako se tvrdi, predviđa da se predsedniku završava mandat podnošenjem ostavke na tu funkciju, Brnabić je istakla da ne vidi zašto bi na osnovu istraživanja jedne nevladine organizacije Vučić podneo odstavku. "Pitamo građane, konsultujemo se. Lako, brzo, jednostavno, demokratski. Sve po ustavu. Imamo inicijativu, nakon inicijative zaseda Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo da bi utvrdio da li zahtev ispunjava sve ustavne i zakonske uslove. U sklopu te provere, odbor od Republičke izborne komisije (RIK) pribavlja mišljenje da li je referendumsko pitanje formulisano jasno i nedvosmisleno. Ako je sve u redu, treći korak biće da odbor podnosi Narodnoj skupštini predlog odluke o raspisivanju referenduma i Narodna skupština onda o tom zahtevu i predlogu odlučuje i raspisuje referendum, najkasnije u roku od šest meseci od dana podnošenja", rekla je ona. Brnabić je rekla da je Vučić 2023. godine dobio apsolutno poverenje građana Srbije, kako je istakla, istorijski najveće poverenje građana od oko 2,3 miliona glasova. "Je l' izgubio to poverenje? U redu, hajde da pitamo građane. Šta, vi biste voleli da ne pitamo građane, nego da on podnese sam ostavku, na osnovu istraživanja Crte", navela je predsednica parlamenta. Ona je precizirala da je reč o istraživanju nevladine organizacije koja je za strane vlade najlegitimnija. Dodala je da je odlučeno da se zatraži referendum, jer je vlastima stalo do toga šta narod misli. "Predstavnici opozicije su, sat vremena nakon obraćanja predsednika, rekli 'ni ludi da idemo na referendum', 'ni ludi da pitamo građane', 'nećete nas navući na to da pitamo građane'. Oni prvi ne veruju u ovo istraživanje", rekla je Brnabić.