Đukić Dejanović poslala dopis direktorima škola: Pozivam vas da nastava počne redovno

19 Januar, 2025
Blog Image

Poslednjim dogovorima sa reprezentativnim sindikatima napravili smo značajan pomak u pogledu materijalnog položaja prosvetnih radnika, a kroz dalje pregovore koji počinju već sutra uspostavićemo i mehanizam da se plate početnika u prosveti usklađuju sa prosečnom platom u Srbiji, izjavila je danas ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović. Ona je u intervjuu za današnju "Politiku", ocenila da uoči sutrašnjeg početka drugog polugodišta u školama razmimoilaženja u vezi sa sindikalnim pitanjima između Vlade Srbije i sidnikata nema i da su oni zapravo na istom putu. "Sve drugo što manje grupe i pojedinci navode kao razloge za obustavu nastave i proteste u školama jeste dnevno politikantstvo a politici nije mesto u školama. Zato molim sve prosvetne radnike da u ovom trenutku misle na interes učenika i na njihovo pravo na obrazovanje. Zakon mora da se poštuje, njegovo kršenje povlači određene posledice", rekla je ona. Kada je reč o nadoknađivanju nastavnih dana koji nisu realizovani zbog produžetka zimskog raspusta i jednodnevnih obustava nastave, ministarka je istakla da će škole u skladu sa svojim kapacitetima pripremiti plan nadoknade koji je potrebno realizovati tokom drugog polugodište, a školske uprave će prihvatiti te planove. Govoreći o tome šta su prosvetni radnici dogovorom sa predstavnicima Vlade Srbije dobili, navela je da će oni kroz dva povećanja od pet odsto, u martu i oktobru, imati početnu platu na nivou republičkog proseka, što je, kako je istakla, i bio zahtev sindikata. "Na ova povećanja i povećanje od 11 odsto, koje je već predviđeno i koje će svi zaposleni u prosveti imati sa januarskom platom koja se isplaćuje u februaru, planirano je i redovno povećanje od 1. januara 2026. za sve zaposlene u javnom sektoru od sedam odsto", rekla je ona. Navela je da će početna plata zaposlenog sa sedmim stepenom stručne spreme sa 86.681 dinara uvećana na 96.216 dinara i da će u skladu sa izmenom Uredbe o koeficijentima za obračun i isplatu plata zaposlenih u javnim službama, u martu ovo vanredno povećanja plata zaposlenima u prosveti znači da će početna plata zaposlenog sa sedmim stepenom stručne spreme sa 96.216 dinara biti uvećana na 101.026 dinara a sa povećanjem u oktobru 2025. godine početna plata zaposlenog sa sedmim stepenom stručne spreme će biti uvećana na 106.078 dinara. "U januaru 2026. godine planirano je povećanje plata svim zaposlenima u javnom sektoru, pa i zaposlenima u prosveti za projektovanih sedam odsto. Početna plata zaposlenog sa sedmim stepenom stručne spreme će biti uvećana na 111.379 dinara. Trebalo bi imati u vidu da na ove osnovne plate idu i dodaci za minuli rad i raszredno starešinstvo, pa će tako zarada prosvetnog radnika sa sedmim stepenom stručne spreme, sa radnim stažom od 35 godina i sa starešinstvom biti oko 140.700 dinara u januaru sledeće godine", rekla je Đukić Dejanović.

Đukić Dejanović: Politici nije mesto u školama, kršenje zakona povlači posledice

 

Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović poslala je danas dopis direktorima osnovnih i srednjih škola povodom početka drugog polugodišta u kojem je pozvala sve zaposlene u obrazovanju da zajednički učine sve da nastava redovno počne 20. januara. Đukić Dejanović je u pismu u koje je Tanjug imao uvid podsetila da je nakon uspešnih pregovora između Vlade i reprezentativnih sindikata u prosveti postignut dogovor o ispunjenju ključnih zahteva čime su omogućeni svi uslovi za redovan nastavak školske godine. "Podsećamo da je krajem novembra 2024. godine, Narodna skupština Srbije usvojila i izmene i dopune Krivičnog zakonika koje se odnose na posebnu krivično pravnu zaštitu prosvetnih radnika. Ovim radnjama Vlada Srbije je pokazala punu posvećenost unapređenju sistema obrazovanja i vaspitanja kao jednom od stubova na kojem počiva naše društvo", navela je ministarka. Kako je dodala, učitelji i nastavnici, kao i svi ostali koji su uključeni u obrazovni proces su oni koji grade budućnost dece zbog čega će uvek moći da računaju na zaštitu, puno razumevanje i pomoć Vlade u ostvarivanju njihovih zakonskih prava. Navodeći da smo svedoci ogromnih pritisaka prema nastavnicima, ali i roditeljima koje vode formalne i neformalne grupe sa ciljem ostvarivanja političkih ciljeva, Đukić Dejanović naglašava da su društvene mreže i internet grupe postale mesto verbalnog linča i diskriminacije prema svima koji imaju drugačije mišljenje. "Svesno se zaobilaze zakonita tela i načini komunikacije kako bi se među građanima napravila konfuzija i izazvala uznemirenost. Najavljeno nezakonito odbijanje pojedinih nastavnika i učitelja da održe nastavu nema nikakvog opravdanja. Sa druge strane, Zakonom je zabranjeno u obrazovnim ustanovama stranačko organizovanje i delovanje i korišćenje prostora ustanove u te svrhe. Ne smemo dozvoliti politizaciju i urušavanje obrazovnog sistema", navela je Đukić Dejanović. Ministarka podseća da je Zakonom o osnovama vaspitanja i obrazovanja određeno da su direktori odgovorni za zakonitost rada i za uspešno obavljanje delatnosti ustanove, a ne neformalne internet grupe. Prema njenim rečima, Ministarstvo prosvete i Vlada Srbije će svim svojim kapacitetima pružiti pomoć direktorima i nastavnicima u ispunjenju njihovih zakonskih obaveza, a putem dopisa od direktora zahtevaju da preduzmu sve neophodne mere za normalno odvijanje procesa nastave. "Na kraju, ukoliko dođe do samovoljne i nezakonite obustave nastave od strane pojedinih nastavnika ključno pitanje je kako će deca nadoknaditi propuštene časove, a pred nama je celo drugo polugodište, polaganje maturskih i prijemnih ispita. Zbog svega iznetog, vođeni interesom učenika, roditelja i obrazovnog sistema pozivamo sve zaposlene u obrazovanju da zajednički učine sve da nastava redovno počne 20. januara, 2025. godine", poručila je Đukić Dejanović.