Kineski festival svetla, poznatiji i kao Festival lampiona, otvoren je sinoć u Novom Sadu i trajaće do 9. februara, a ovogodišnja specifičnost za novosadske posetioce jesu lampioni u obliku labuda, simbola grada - Ise i Bise.
Prema rečima organizatora Slobodana Trkulje, Novosađani mogu da vide lampione koji predstavljaju porodicu pandi, ali i drvo života, preko šest metara visoko. „Mislim da Novosađani imaju prefinjen ukus za lepo. Ovi lampioni koriste se krajem godine da bi se ušlo u Novu godinu, ulazimo u godinu zmije. Specifičnost ove izložbe je što imamo i dva labude, koje smo naravno nazvali Isa i Bisa jer kako drugačije u Novom Sadu“, rekao je Trkulja za Tanjug. Trkulja je dodao i da dok putuje svetom, predstavlja Srbiju i njeno i umetničko i tradicionalno ime, a posebnu popularnost imaju u Kini, gde su učestvovali u programu koji je 16 milijardi puta pregledan. „Ja se trudim već dugi niz godina da sa Balkanopolisom predstavljam Srbiju na najbolji mogući način. Uvek sam želeo da mi u svetu pričamo priču o nama, da pokažemo kakav smo narod i kakvu tradiciju imamo“, kazao je Trkulja. Ideja Kineskog festivala svetla nastala je pre sedam godina, kako bi kineska kultura bila predstavljena u Srbiji. Ulazak na festival je besplatan, a lampioni su uključeni svakog dana od 17 časova. Ovogodišnji festival završiće se gala koncertom Balkanopolisa, predvođenog Slobodanom Trkuljom u Sava centru. Specijalni gosti su Guo Gan iz Kine, Efren Lopez iz Španije, Keli Toma i Erini sa Krita, Tasos Pulios iz Grčke i Hadi Hrekes iz Sirije, a oni će predstaviti drevne i egzotične instrumente.