Fudbalski klub Crvena zvezda u poslednjoj deceniji beleži pozitivne rezultate na sportskom, ali i poslovnom planu.
Foto: TANJUG/JOVANA KULAŠEVIĆ
Klub iz Ljutice Bogdana u periodu od 2014. do 2025. godine ostvario je operativne izvore finansiranja u visini od 475.000.000 evra, od čega prihodi od transfera i takmičenja UEFA iznose 331.000.000 evra, što je 70 odsto budžeta kluba.
Samo ovog leta ostvaren je profit prodajom Andrije Maksimovića u Lajpcig za 14.500.000 evra, Lazara Jovanovića u Štutgart (5.000.000), Luke Ilića u Ovijedo (2.000.000) i Andreja Đurića u Malme (1.500.000), što znači da je Crvena zvezda već zaradila 23.000.000 evra.
U leto 2014. godine, FK Crvena zvezda bila je pred finansijskim kolapsom. Iako je tada osvojena titula prvaka Srbije, "crveno-beli" nisu mogli u kvalifikacije za Ligu šampiona, zbog sume koja nije bila veća od 500.000 evra. Nisu prošli monitoring i umesto njih je u doigravanje za elitno UEFA takmičenje otišao Partizan. Trener i igrači su predstavljani na terasi kluba, jer nije bilo struje, a ni vode. Računi su bili u blokadi.
U isto vreme, otišao je ceo šampionski tim sa Marakane, kao i trener Slaviša Stojanović.
Rukovodstvo na čelu sa Zvezdanom Terzićem upustilo se u ozbiljnu sportsko-poslovnu avanturu i deceniju posle FK Crvena zvezda je redovan učesnik UEFA takmičenja, Lige šampiona i Lige Evrope iz kojih generiše većinu svojih finansija, ima priznatu fudbalsku akademiju iz koje pravi milionske transfere. Uz to, ima dominaciju u srpskom fudbalu koja je prekinuta samo 2017. godine.
Od toga operativni izvori finansiranja činili su ukupno 475.000.000 evra. Prihodi od transfera i UEFA takmičenja su u iznosu od 331.000.000 evra, što je 70 odsto budžeta kluba. FK Crvena zvezda od 2014. godine ima prihode iz inostranstva u iznosu od 387.000.000 evra, odnosno 81 odsto ukupnih prihoda.
Klub je uneo 60.000.000 evra u državni budžet, pre svega kroz poreze i doprinose na zarade, dok je ostatak generisan kroz PDV, porez na dobit i druge obaveze. Prihodi od sufinansiranja i donacija od države doprinose ukupnom rezultatu sa 17,5 miliona evra tokom posmatranog perioda, odnosno svega četiri odsto ukupnih izvora finansiranja.
TV prava čine ispod dva odsto operativnog finansiranja FK Crvena zvezda dok je prosek u drugim ligama preko 30 odsto, u najjačim ligama je oko 40 odsto. To je objektivno najveći problem i stvar na koju "crveno-beli" ne mogu da utiču.
Crvena zvezda je kroz aktivnosti ostvarila značajnu kontribuciju srpskom fudbalu od preko 47 miliona evra kroz dva ključna aspekta. Prvi je doprinos kroz UEFA sredstva solidarnosti. Zahvaljujući učešću kluba u Ligi šampiona i Ligi Evrope, srpskom fudbalu je opredeljeno preko 30 miliona evra od strane UEFA.
Ova sredstva omogućila su finansiranje praktično svih novih terena, reflektora i druge fudbalske infrastrukture u Srbiji (osim onih na nacionalnim stadionima).
Trenutna vrednost tima FK Crvena zvezda prema specijalizovanom sajtu Transfermarkt iznosi 90.000.000 evra.
Mrkela: Imamo uspešan prelazni rok, biće još promena
Sportski direktor Fudbalskog kluba Crvena zvezda Mitar Mrkela izjavio je da su "crveno-beli" obavili nekoliko uspešnih transfera u letnjem prelaznom roku i dodao da ekipu očekuje još promena.
"Nije još vreme za sumiranje rezultata, jer će tu biti još promena. Bilo je i odlazaka i dolazaka. Došla su četvorica iskusnih igrača na pozicijama koje su nam bile najneophodnije - Mateus, Nair Tiknizjan i dva štopera Miloš Veljković i Rodrigao. Oni su igrali u velikim, značajanim klubovima, imaju iskustvo igranja u evropskim kupovima i u reprezentacijama, osvajali su titule. Nadam se da će to svoje bogato igračko iskustvo preneti i u Crvenu zvezdu. Oni će pomoći u razvoju mladih igrača", rekao je Mrkela novinarima tokom "medija deja" na stadionu "Rajko Mitić".
On je naveo da je Zvezda imala nekoliko uspešnih transfera u ovom prelaznom roku.
"Hajde malo da se pohvalimo. Juče smo završili transfer Andrije Maksimovića u Lajpcig, najveći u istoriji srpskog fudbala. Veliki transfer smo napravii i sa mladim igračem Lazarom Jovanovićem tako da možemo da kažemo da je ovaj prelazni rok koji još traje za nas jako uspešan", izjavio je sportski direktor Crvene zvezde.
Mrkela je naglasio da su odlasci neminovnost i dodao da transferi omogućavaju Zvezdi da napreduje kao klub.
"Takvo je fudbalsko tržište u ovom trenutku i naša struktura prihoda dosta zavisi od odlazaka igrača. Ali posle svakog prelaznog roka trudili smo se da budemo jači nego godinu pre. Ovaj klub danas izgleda mnogo drugačije nego pre desetak godina, između ostalog i zbog transfera i pametne transfer politike", rekao je Mrkela.
Izvor: Tanjug