Pentru înregistrarea construcțiilor ilegale conform noii legi „Svoj na svome”, până astăzi la ora 15:00 au fost primite peste 77.000 de cereri.
Depunerea cererilor pentru imobilele neînregistrate, în baza Legii privind condițiile speciale pentru evidențierea și înregistrarea dreptului de proprietate asupra imobilelor, a început pe 8 decembrie și va dura până pe 5 februarie. Cererile se depun online, prin intermediul platformei digitale stabilite de Agenția pentru Planificare Spațială și Urbanism, folosind CNP-ul și cartea de identitate, contul de pe portalul eUprava sau prin intermediul centrului de servicii al autorității locale, precum și prin poștă, în întreaga Serbie.